Kas­vua asiak­kuu­den eh­doil­la

Jous­ta­va toi­min­ta­ta­pa ja asiak­kaan tar­pei­den ym­mär­rys ovat Kalle Mar­tin ti­li­toi­mis­ton valt­ti­kort­te­ja. Mar­tin ti­li­toi­mis­ton asia­kas­kun­taan kuu­luu pie­ny­ri­tys­ten ja maa­ta­lous­yrit­tä­jien ohel­la myös maa­ta­lous­ko­nei­ta tuot­ta­va kan­sain­vä­lis­ty­nyt Dometal-​konserni, joka työl­lis­tää noin 100 työn­te­ki­jää.

Pie­nem­pi­kin ti­li­toi­mis­to voi pal­vel­la me­nes­tyk­sek­kääs­ti isoa asia­kas­ta, kun ti­li­toi­mis­to on val­mis jous­ta­maan ja ke­hit­ty­mään asiak­kaan tar­pei­den mu­ka­na. Ti­li­toi­mis­to Kalle Mart­ti Oy:n ja Mä­ke­län per­heen pe­rus­ta­man Do­me­tal Oy:n yh­teis­työ on kes­tä­nyt jo rei­lut 20 vuot­ta. Asia­kas­suh­de on sy­ven­ty­nyt vuo­sien mit­taan luot­ta­muk­sel­li­sek­si kump­pa­nuu­dek­si.

Noin 16  mil­joo­nan euron vuo­tui­sen lii­ke­vaih­don Do­me­tal Oy työl­lis­tää lähes 100 hen­ki­löä. Se poik­ke­aa Mar­tin ti­li­toi­mis­ton asia­kas­kun­nas­ta ko­ko­luo­kas­saan ja lii­ke­toi­min­tan­sa kan­sain­vä­li­syy­del­lä. Ko­ne­pa­ja­kon­ser­ni tuot­taa kor­kea­laa­tui­sia maa­ta­lous­ko­nei­ta ja in­ves­toi voi­mak­kaas­ti tuo­te­ke­hi­tyk­seen ja -​testaukseen sekä mo­der­nei­hin tuo­tan­to­tek­nii­koi­hin kuten ro­bo­tiik­kaan. Vien­ti­ve­toi­sel­la kon­ser­nil­la on myös ty­tä­ryh­tiö Un­ka­ris­sa.

Te­hok­kaan ja tuot­ta­van lii­ke­toi­min­nan kas­vun ja ke­hit­tä­mi­sen sy­dä­me­nä Do­me­tal hyö­dyn­tää ERP-​toiminnanohjausjärjestelmää, johon se liit­ti myös ta­lous­hal­lin­ton­sa viisi vuot­ta sit­ten. Nyt yri­tys voi hyö­dyn­tää te­hok­kaam­min ja lä­pi­nä­ky­väm­min jär­jes­tel­mään syö­tet­tyä re­aa­liai­kais­ta tie­toa esi­mer­kik­si luo­mal­la fak­ta­poh­jai­sia en­nus­tei­ta tai ra­port­te­ja liik­keen­joh­dol­le pää­tök­sen­teon tuek­si.

Kun Do­me­tal Oy liit­ti ta­lous­hal­lin­ton­sa osak­si toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­mään­sä, mer­kit­si se neljä hen­ki­löä työl­lis­tä­väs­sä toi­mis­tos­sa uutta op­pi­mis­haas­tet­ta, toi­mi­tus­joh­ta­ja Kalle Mart­ti (2. vas.) ker­too.

Uusi op­pi­mis­haas­te

– Kun Do­me­tal liit­ti ta­lous­hal­lin­ton­sa osak­si toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­mään­sä, mer­kit­si se meil­le ti­li­toi­mis­ton nä­kö­kul­mas­ta uutta op­pi­mis­haas­tet­ta. Dometal-​konserni käyt­tää tois­ta säh­köis­tä taloushallinto-​ohjelmaa kuin mitä olem­me tot­tu­neet käyt­tä­mään, toi­mi­tus­joh­ta­ja Kalle Mart­ti ker­too.

Neljä hen­ki­löä työl­lis­tä­vä Ti­li­toi­mis­to Kalle Mart­ti Oy pal­ve­lee suu­rin­ta osaa asiak­kais­taan Visma Fi­val­din säh­köi­sel­lä taloushallinto-​ohjelmalla, kun taas Do­me­tal Oy hyö­dyn­tää Le­mon­soft Oy:n ke­hit­tä­mää säh­köis­tä taloushallinto-​ohjelmaa.

Uuden säh­köi­sen taloushallinto-​ohjelman opis­ke­lu ja käyt­töön­ot­to vie aina oman ai­kan­sa ja eri oh­jel­mis­to­jen ra­ja­pin­to­jen tek­ni­siin yh­dis­tä­mi­siin liit­tyy myös omat haas­teen­sa ja ris­kin­sä. Asia­kas­läh­töi­sel­la ja jous­ta­val­la yh­teis­työl­lä muu­tos on saatu kui­ten­kin on­nis­tu­nees­ti vie­tyä läpi.

Oh­jel­mis­toa­kin rää­tä­löi­tiin

Mart­ti kiit­te­lee uuden oh­jel­mis­ton käyt­töön­o­ton su­la­vas­ta lä­pi­vien­nis­tä Do­me­tal Oy:n hen­ki­lö­kun­taa. Oh­jel­mis­to­yh­tiö Le­mon­soft Oy:n kans­sa Mar­tin ti­li­toi­mis­to on yh­teis­työs­sä ke­hit­tä­nyt ja pa­ran­ta­nut oh­jel­mis­ton käy­tet­tä­vyyt­tä. Pa­ran­nuk­sia on tehty esi­mer­kik­si eri­lai­siin tiliöinti-​ ja las­ku­nä­ky­miin, jotka hel­pot­ta­vat tie­to­jen kä­sit­te­lyä ja ra­por­toin­tia.

– Säh­köis­ten työ­ka­lu­jen yleis­tyes­sä ti­li­toi­mis­to­maa­il­mas­sa on ti­li­toi­mis­to­jen osat­ta­va va­rau­tua sii­hen, ettei ti­li­toi­mis­to enää vält­tä­mät­tä aina yksin voi päät­tää, mitä säh­köi­siä ta­lous­hal­lin­non työ­ka­lu­ja sillä on käy­tös­sä. Jous­ta­va ja asia­kas­läh­töi­nen yh­teis­työ edel­lyt­tää kykyä mu­kau­tua ja oppia käyt­tä­mään myös asiak­kaan suo­si­mia rat­kai­su­ja, Mart­ti sanoo.

Ta­lous­hal­lin­non in­tegroi­mi­nen osak­si asiak­kaan toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­mää sitoo Mar­tin mu­kaan myös ti­li­toi­mis­ton en­tis­tä kiin­teäm­mäk­si osak­si asiak­kaan toi­min­to­ja.

– Olem­me en­tis­tä enem­män osa asiak­kaan ta­lous­osas­toa, ja teh­tä­väm­me on osata omal­la am­mat­ti­tai­dol­lam­me tukea ja edis­tää asiak­kaan lii­ke­toi­min­taa, Mart­ti sanoo.

Sel­keä vastuu-​ ja työn­ja­ko

Kalle Mar­tin mu­kaan hyvän ja toi­mi­van ti­li­toi­mis­toa­siak­kuu­den läh­tö­koh­ta on heti alus­sa sopia asiak­kaan kans­sa sel­keäs­ti vas­tuis­ta ja työn­jaos­ta. Toi­mek­sian­to­so­pi­muk­ses­sa kan­nat­taa sopia tar­koin, mitä pal­ve­lu­ja ti­li­toi­mis­to tuot­taa asiak­kaal­leen ja millä eh­doil­la.

Toi­mek­sian­to­so­pi­muk­sel­la on tär­ke­ää sopia myös sel­keät toiminta-​ ja vas­tuu­ra­jat siitä, kumpi os­a­puo­lis­ta tekee mi­tä­kin.

– Tämä ko­ros­tuu mie­les­tä­ni eri­tyi­ses­ti sil­loin, kun toi­mis­to tar­jo­aa asiak­kaal­leen ja­los­te­tum­paa tai kon­sul­toi­vaa pal­ve­lua, hän sanoo.

Toi­mek­sian­to­so­pi­muk­sen liit­teek­si voi myös laa­tia ku­vauk­sen siitä, mitä ti­li­toi­mis­to tekee, ja mitä puo­les­taan asia­kas tekee, toi­sin sa­noen mistä asiois­ta kum­pi­kin os­a­puo­li vas­taa ja mil­lai­sel­la ai­ka­tau­lul­la.

Ti­li­toi­mis­to Kalle Mart­ti Oy vas­taa Do­me­tal Oy:n kir­jan­pi­dos­ta ja sii­hen liit­ty­väs­tä si­dos­ryh­mä­ra­por­toin­nis­ta, os­to­las­ku­jen ti­liöin­nin tar­kis­ta­mi­ses­ta, res­kont­rien täs­mäy­tyk­sis­tä, ra­por­toin­nis­ta, ti­lin­pää­tök­ses­tä ja ve­roil­moi­tuk­ses­ta.

Asia­kas­yri­tys vas­taa puo­les­taan os­to­las­ku­jen kä­sit­te­lys­tä, myyn­ti­las­ku­tuk­ses­ta ja -​reskontrasta, pal­kan­las­ken­nas­ta ja sii­hen liit­ty­väs­tä si­dos­ryh­mä­ra­por­toin­nis­ta sekä muis­ta toi­min­na­noh­jauk­sen mo­duu­leis­ta.

– Tar­kis­tam­me ja val­vom­me, että os­to­las­ku­jen ti­liöin­nit on kir­jat­tu oi­kein tai että myyn­ti­las­ku­jen alv-​kannat ovat oi­keas­sa muo­dos­sa, kun kaup­paa käy­dään myös Ah­ve­nan­maal­la tai EU-​alueen ul­ko­puo­lel­la. Sään­nöl­li­nen vuo­ro­vai­ku­tus Do­me­tal Oy:n si­säl­lä ta­lous­hal­lin­nos­ta vas­taa­vien sih­tee­rien kans­sa on tär­ke­ää, jotta tie­dot ovat yri­tyk­sen tu­los­las­kel­mas­sa sel­keäs­sä muo­dos­sa, Mart­ti sanoo.

Lisää tehoa ja vä­hem­män vir­hei­tä

Do­me­tal Oy:n hal­li­tuk­sen pu­heen­joh­ta­ja Pasi Mä­ke­lä to­te­aa, että ta­lous­hal­lin­non liit­tä­mi­nen osak­si kon­ser­nin toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­mää on hel­pot­ta­nut ydin­lii­ke­toi­min­nan pyö­rit­tä­mis­tä yri­tyk­ses­sä, kun kir­jan­pi­dos­ta on aina suora ja re­aa­liai­kai­nen yh­teys si­säi­seen las­ken­taan. Asioi­den tar­kas­te­lu on te­ho­kas­ta ja help­poa.

Kun ti­liöin­ti ja kus­tan­nus­paik­ka tal­len­tu­vat to­sit­teil­le jo si­säi­ses­sä toi­min­nas­sa, kir­jan­pi­dos­sa näi­den jo val­mii­na jär­jes­tel­mäs­sä ole­vien tie­to­jen oi­keel­li­suus on help­po vielä tar­kis­taa.

Os­to­las­ku­jen tar­kis­ta­mi­nen ja hy­väk­sy­mi­nen on jous­ta­vam­paa, kun tie­to­jen syöt­tä­mi­nen ta­pah­tuu sa­mas­sa jär­jes­tel­mäs­sä. Os­to­ti­lauk­set voi­daan koh­dis­taa os­to­las­kui­hin ja mer­ki­tä las­ku­te­tuik­si, mikä vä­hen­tää vir­he­las­ku­tus­ten ris­kiä.

Os­to­las­kua ver­ra­taan aina os­to­ti­lauk­seen, jol­loin ti­laus­ta vas­taa­vat os­to­las­kut voi­daan res­kont­ras­sa kir­ja­ta suo­raan hy­väk­sy­tyik­si kuor­mit­ta­mat­ta niil­lä tur­haan os­ta­jia.

Os­to­las­ku­jen koh­dis­tus os­to­ti­lauk­sel­le takaa myös sen, että kom­po­nent­tien hin­nat päi­vit­ty­vät var­mas­ti ja re­aa­liai­kai­ses­ti kom­po­nen­teil­le. Van­ho­jen os­to­las­ku­jen tar­kas­te­le­mi­nen käy no­peas­ti, kun al­ku­pe­räi­nen lasku löy­tyy toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­mäs­tä muu­ta­mal­la klik­kauk­sel­la.

Kalle Mart­ti ja Pasi Mä­ke­lä (oik.).

Tar­jol­la tar­kem­paa tu­los­las­kel­maa

Tu­los­las­kel­man nä­kö­kul­mas­ta uusi rat­kai­su tar­jo­aa myös pal­jon käy­tän­nön hyö­ty­jä. Tu­los­las­kel­mal­ta pääs­tään suo­raan po­rau­tu­maan ti­leil­tä esi­mer­kik­si myyn­ti­las­kul­le, myyn­ti­ti­lauk­sel­le, os­to­las­kul­le ja myös os­to­ti­lauk­sel­le. Tämä te­hos­taa sekä ti­li­toi­mis­ton että yri­tyk­sen si­säis­tä työtä, kun yri­tyk­sen johto ha­lu­aa tar­kem­man kä­si­tyk­sen esi­mer­kik­si jon­kin yk­sit­täi­sen tilin kas­va­neis­ta me­nois­ta.

Tu­los­las­kel­ma on mah­dol­lis­ta saada pi­tä­mään paik­kan­sa joka kuun vaih­tees­sa, koska jak­so­tus on hel­pom­paa. Eri­tyi­ses­ti os­to­las­ku­jen jak­so­tus on iso on­gel­ma eril­li­sis­sä oh­jel­mis­tois­sa. Näis­tä ai­heu­tuu usein niin suu­ria heit­to­ja, että tämä vie poh­jan tu­los­las­kel­man tar­kas­te­le­mi­sel­ta ti­li­kau­den al­ku­kuu­kausi­na.

Li­säk­si eri kus­tan­nus­pai­kois­ta on help­po ajaa kir­jan­pi­to­ra­port­te­ja ihan miltä ta­han­sa ajal­ta, mikä sääs­tää sekä ti­li­toi­mis­ton että yri­tyk­sen työn­te­ki­jöi­den aikaa, kun tie­toa ei tar­vit­se erik­seen kysyä, odot­taa tai tar­ken­taa.

Bud­je­toin­ti ja sen seu­ran­ta on help­poa kuu­kausit­tain, kun on aina mah­dol­li­suus po­rau­tua to­sit­tei­siin, jos epäil­lään jo­tain tie­toa.

In­to­hi­mo­na ti­li­toi­mis­toa­la

KLT-​tutkinnon suo­rit­ta­nut Kalle Mart­ti on työs­ken­nel­lyt yli 20 vuot­ta ti­li­toi­mis­toa­lal­la. Hän työs­ken­te­li aluk­si loi­maa­lai­ses­sa ti­li­toi­mis­tos­sa AN-​Tilipalvelu Oy:ssa vuo­des­ta 1998 vuo­teen 2008. Oman ti­li­toi­mis­ton­sa hän pe­rus­ti vuon­na 1997 aluk­si si­vu­bis­nek­siä var­ten, mutta ryh­tyi pää­toi­mi­sek­si yrit­tä­jäk­si vuon­na 2008, kun Varsinais-​Suomen alu­eel­la tun­tui ole­van ky­syn­tää yri­tys­kir­jan­pi­dos­sa apua tar­vit­se­vil­le asiak­kail­le.

– Kym­me­nen vuo­den työs­ken­te­lyn jäl­keen oli help­po läh­teä pää­toi­mi­sek­si yrit­tä­jäk­si. Do­me­tal Oy oli yksi en­sim­mäi­sis­tä asiak­kais­ta­ni ja sen ripeä kasvu mah­dol­lis­ti myös oman toi­mis­to­ni ke­hit­tä­mi­sen, Mart­ti sanoo.

Nyt ti­li­toi­mis­tos­sa työs­ken­te­lee yh­teen­sä neljä hen­ki­löä.

– Tar­joam­me asiak­kail­lem­me ta­lous­hal­lin­non uudet säh­köi­set jär­jes­tel­mät. Kou­lu­tam­me osaa­mis­tam­me jat­ku­vas­ti. Ke­hi­tym­me ja kas­vam­me asiak­kai­den tar­pei­den mu­ka­na, Mart­ti ku­vai­lee ti­li­toi­mis­ton­sa me­nes­tys­re­sep­tiä.

Hän ker­too ol­leen­sa aina kiin­nos­tu­nut ti­li­toi­mis­toa­las­ta ja tun­tee löy­tä­neen­sä kut­su­muk­sen­sa ny­kyi­ses­sä työs­sään.

– Mu­ka­va työyh­tei­sö ja kan­nus­ta­va työ­kult­tuu­ri ins­pi­roi ja mo­ti­voi työ­hön. Koen työni mer­ki­tyk­sel­li­sek­si, kun voin pu­reu­tua asiak­kai­den on­gel­miin ja löy­tää nii­hin rat­kai­su­ja. Tyy­ty­väi­set asiak­kaat ovat pa­ras­ta pa­lau­tet­ta työs­sä­ni, Mart­ti sanoo.

Ar­tik­ke­lin on kir­joit­ta­nut Olli Man­ni­nen.

Ar­tik­ke­li on jul­kais­tu alun perin Tilitoimistossa-​lehdessä nro 2/2019.

yritysvastuu-kestävyysraportointi
Yri­tys­vas­tuu ja kes­tä­vyys­ra­por­toin­ti
Vas­tuul­li­suus­ra­por­toin­ti tar­koit­taa sitä, että yri­tyk­set ra­por­toi­vat omien toi­mien­sa ta­lou­del­li­sis­ta, so­si­aa­li­sis­ta ja eko­lo­gi­sis­ta vai­ku­tuk­sis­ta ih­mi­siin, ym­pä­ris­töön ja yh­teis­kun­taan. Kes­tä­vyys­ra­por­toin­ti­di­rek­tii­vi tulee muut­ta­maan yri­tys­vas­tuuseen liit­ty­viä vel­voit­tei­ta myös Suo­mes­sa.