Palkan- ja eläkkeensaajien esitäytettyjen veroilmoitusten määräpäivät aikaistuvat ensi keväänä
Verohallinnon mukaan palkan- ja eläkkeensaajien esitäytettyjen veroilmoitusten määräpäivät aikaistuvat keväällä 2025.
Määräpäivien aikaistuminen johtuu siitä, että Verohallinnolla on käytössään vähemmän henkilöstöä veroilmoitusten käsittelyyn kuin aiempina vuosina. Verohallinnon mukaan jotta valvonta saadaan tehtyä huolellisesti ja ajallaan, ovat veroilmoitusten määräpäivät – myös henkilöasiakkaiden kiinteistöverotusilmoitusten osalta – jatkossa jo huhtikuussa.
Keväällä 2025 määräpäivät ovat 15. huhtikuuta (myös kiinteistövero), 22. huhtikuuta ja 29. huhtikuuta. Toiminimiyrittäjien ja maataloudenharjoittajien määräpäivä pysyy ennallaan eli on jatkossakin 1. huhtikuuta.
Vaikka määräpäivät aikaistuvat aiemmilta vuosilta, asiakkailla on edelleen noin kolme viikkoa aikaa tarkistaa ja täydentää esitäytetty veroilmoituksensa, vaikka ilmoitus tulisi paperilla postissa. Niillä asiakkailla, jotka ovat siirtyneet sähköiseen viranomaisasiointiin, tarkistusaikaa on luonnollisesti enemmän.
Ensimmäisenä muodostetaan rajoitetusti verovelvollisten veroilmoitukset, jotta postin kululle jää tarpeeksi aikaa. Kaikkien asiakkaiden esitäytetyt veroilmoitukset ovat OmaVerossa viimeistään 27. maaliskuuta 2025.
Verohallinto viestii muutoksesta asiakkaille joulukuusta alkaen.