Uu­ti­set ja tie­dot­teet

Ta­lous­hal­lin­to­liit­to tyy­ty­väi­nen kaup­pa­re­kis­te­riin suun­ni­tel­tui­hin muu­tok­siin – asiak­kaan ja ti­li­toi­mis­ton yh­tey­den­pi­to tär­ke­ää vi­ran­omai­s­asioin­nin hoi­ta­mi­ses­sa

Ta­lous­hal­lin­to­liit­to kan­nat­taa kaup­pa­re­kis­te­riin suun­ni­tel­tu­ja muu­tok­sia. Työ- ja elin­kei­no­mi­nis­te­riö sekä Patentti-​ ja re­kis­te­ri­hal­li­tus tie­dot­ti­vat tiis­tai­na 17. syys­kuu­ta, että kaup­pa­re­kis­te­riä kos­ke­vaa lain­sää­dän­töä muu­te­taan pi­ka­vauh­dil­la. TEM on aloit­ta­nut lain­val­mis­te­lun re­kis­te­ris­tä lai­min­lyön­nin pe­rus­teel­la pois­te­tun yri­tyk­sen pa­laut­ta­mi­ses­ta yri­tyk­sen ha­ke­muk­ses­ta ta­kai­sin re­kis­te­riin.

Ta­lous­hal­lin­to­liit­to muis­tut­taa silti, että ti­li­toi­mis­ton ja asiak­kaan vä­li­nen yh­tey­den­pi­to on en­siar­voi­sen tär­ke­ää, jotta yri­tyk­sen il­moi­tuk­set tu­le­vat hoi­de­tuk­si ajal­laan.

Jul­ki­suu­des­sa nä­ky­neet on­gel­mat ti­lin­pää­tök­sen il­moit­ta­mi­ses­sa Patentti-​ ja re­kis­te­ri­hal­li­tuk­sel­le oli­si­vat väl­tet­tä­vis­sä ti­li­toi­mis­ton ja asiak­kaan vä­li­sel­lä yh­tey­den­pi­dol­la. Muun muas­sa Suo­men Yrit­tä­jät (6. syys­kuu­ta 2024) ja Hel­sin­gin Sa­no­mat (16. syys­kuu­ta 2024) ovat uu­ti­soi­neet ta­pauk­sis­ta, jois­sa yri­tys on pois­tet­tu kaup­pa­re­kis­te­ris­tä puut­tu­vien ti­lin­pää­tös­ten vuok­si.

Ta­lous­hal­lin­to­lii­ton toi­mi­tus­joh­ta­ja Jari Seppä ko­ros­taa, että asiak­kaan tu­li­si olla yh­tey­des­sä ti­li­toi­mis­toon aina, kun saa esi­mer­kik­si PRH:lta kir­jeen.

“Jos yrit­tä­jä ei halua käydä asioi­ta läpi ti­li­toi­mis­ton kans­sa, tär­keät vel­vol­li­suu­det voi­vat jäädä te­ke­mät­tä. On häm­mäs­tyt­tä­vää, että yri­tyk­set, jotka saa­vat PRH:ltä kir­jeen, jossa ker­ro­taan pois­tou­has­ta, eivät rea­goi nii­hin mil­lään ta­val­la”, Seppä to­te­aa Suo­men Yrit­tä­jien haas­tat­te­lus­sa.

Lue myös

Osa­keyh­tiö­lain mu­kaan yri­tyk­sen hal­li­tus on vas­tuus­sa yh­tiön kir­jan­pi­don asian­mu­kai­ses­ta jär­jes­tä­mi­ses­tä.

“On syytä huo­mioi­da, että ti­li­toi­mis­to ei saa ti­lin­pää­tök­sen te­ke­mi­seen tar­vit­ta­via tie­to­ja mis­tään muu­al­ta kuin asiak­kaal­ta eli yri­tyk­sel­tä. Yri­tyk­sen hal­li­tuk­sel­la on vel­vol­li­suus var­mis­taa, että kir­jan­pi­to hoi­de­taan. Asian voi ha­lu­tes­saan ul­kois­taa ti­li­toi­mis­tol­le, mutta sil­loin­kin hal­li­tuk­sen on rea­goi­ta­va, jos yh­teis­työ ei jos­tain syys­tä toimi. Ul­kois­ta­mi­nen ei pois­ta vas­tuu­ta”, Ta­lous­hal­lin­to­lii­ton kir­jan­pi­don joh­ta­va asian­tun­ti­ja ja ti­li­toi­mis­to­y­rit­tä­jä Mira Me­ri­kan­to sanoo Suo­men Yrit­tä­jien haas­tat­te­lus­sa.

Auk­to­ri­soi­dun ti­li­toi­mis­ton toi­min­nas­ta voi va­lit­taa

Suo­mes­sa on noin 6 200 ti­li­toi­mis­toa, jois­ta Ta­lous­hal­lin­to­lii­ton auk­to­ri­soi­tu­ja jä­se­niä on 570. Ta­lous­hal­lin­to­liit­to suh­tau­tuu ti­li­toi­mis­to­jen mah­dol­li­seen huo­li­mat­to­muu­teen erit­täin va­ka­vas­ti.

Auk­to­ri­soi­duil­la ti­li­toi­mis­toil­la on keino ku­rin­pi­to­me­net­te­lyyn, jos asia­kas kokee, että ti­li­toi­mis­to ei ole toi­mi­nut asian­mu­kai­ses­ti.

Ti­li­toi­mis­ton asia­kas voi tehdä ti­li­toi­mis­ton toi­min­nas­ta tar­kis­tus­vaa­ti­muk­sen puo­lu­eet­to­mal­le tar­kas­tus­lau­ta­kun­nal­le, joka pyy­tää lausun­non sekä ti­li­toi­mis­tol­ta että asiak­kaal­ta. Tämä on mah­dol­li­suus ni­me­no­maan auk­to­ri­soi­dun ti­li­toi­mis­ton asiak­kaal­le, lii­ton toi­mi­tus­joh­ta­ja Jari Seppä sanoo.

Koh­den­ne­tut vi­ran­omais­vies­tit suo­raan kir­jan­pi­tä­jäl­le

Jul­ki­suu­des­sa nä­ky­neet on­gel­mat ti­lin­pää­tös­tie­to­jen il­moit­ta­mi­ses­sa voi­tai­siin vält­tää, jos vi­ran­omai­sen kir­jeet me­ni­si­vät suo­raan vies­ti­nä myös ti­li­toi­mis­tol­le. Täl­lai­nen suora vies­ti olisi mah­dol­lis­ta ra­ken­taa esi­mer­kik­si Digi- ja väes­tö­tie­to­vi­ras­ton Suomi.fi-​palvelun avul­la. Tällä het­kel­lä PRH ei käytä pal­ve­lua vaan lä­het­tää kir­jeen yritys-​ ja yh­tei­sö­tie­to­jär­jes­tel­mä YTJ:hin mer­kit­tyyn osoit­tee­seen. Koh­den­ne­tut vies­tit olisi mah­dol­lis­ta toi­mit­taa myös suo­raan kirjanpito-​ohjelmaan vi­ran­omai­sen te­ke­män ra­ja­pin­nan avul­la.

Yri­tyk­sen ti­lin­pää­tök­sen re­kis­te­röin­ti näkyy PRH:lta ti­lat­ta­val­la kaup­pa­re­kis­te­riot­teel­la. Ot­teen ti­laa­mi­nen on mak­su­ton­ta, joten yrit­tä­jä voi tar­kis­taa ti­lin­pää­tök­sen il­moit­ta­mi­sen ot­teen avul­la.

Il­moit­ta­mat­ta jää­nei­den ti­lin­pää­tös­ten vuok­si PRH on pois­ta­nut 7 705 yri­tys­tä kaup­pa­re­kis­te­ris­tä vuo­des­ta 2023 läh­tien.

Lue myös:

rakennus-suomi
PRH: Kaup­pa­re­kis­te­ri­lain muu­tos val­mis­teil­la, yri­tys­ten pois­ta­mi­nen re­kis­te­ris­tä kes­key­tet­ty
PRH tie­dot­taa, että kaup­pa­re­kis­te­riä kos­ke­vaan lain­sää­dän­töön val­mis­tel­laan pi­kai­ses­ti muu­tos­ta, joka an­tai­si kaup­pa­re­kis­te­ris­tä pois­te­tuil­le yri­tyk­sil­le mah­dol­li­suu­den pa­la­ta re­kis­te­riin. PRH on kes­keyt­tä­nyt tois­tai­sek­si yri­tys­ten pois­ta­mi­sen kaup­pa­re­kis­te­ris­tä.
PRH muis­tut­taa: Edun­saa­ja­tie­dot il­moit­ta­mat­ta 47 000 yri­tyk­sel­tä
Patentti-​ ja re­kis­te­ri­hal­li­tus ryh­tyy pois­ta­maan kaup­pa­re­kis­te­ris­tä yri­tyk­siä, jotka ke­ho­tuk­sis­ta huo­li­mat­ta eivät il­moi­ta tie­to­ja to­sia­sial­li­sis­ta edun­saa­jis­taan. Kaup­pa­re­kis­te­ris­sä on vielä noin 47 000 yri­tys­tä, joil­ta la­ki­sää­tei­nen il­moi­tus on jää­nyt te­ke­mät­tä.
Hallinto-​oikeus: Osa­keyh­tiö voi­daan pois­taa kaup­pa­re­kis­te­ris­tä puut­tu­vien ti­lin­pää­tös­asia­kir­jo­jen vuok­si
Hel­sin­gin hallinto-​oikeus to­te­si 28. ke­sä­kuu­ta 2024 rat­kai­sus­saan T:4075/2024, että osa­keyh­tiö voi­daan pois­taa kaup­pa­re­kis­te­ris­tä puut­tu­vien ti­lin­pää­tös­asia­kir­jo­jen vuok­si.