Arvonalennukset ja menetykset kirjanpidossa ja elinkeinotoiminnan verotuksessa
Arvonalennusten ja menetysten käsittely kirjanpidossa ja verotuksessa poikkeavat toisistaan tietyissä tilanteissa.
Kirjanpidossa arvonalentuminen voidaan joutua alaskirjaamaan KPL:n mukaan aikaisemmin kuin se voidaan vaatia verotuksessa EVL:n mukaan vähennettäväksi ja välttämättä arvonalentuminen ei ole verotuksessa ollenkaan vähennyskelpoinen. Jotta tilinpäätös ja veroilmoitus voidaan laatia oikein, on tärkeää ymmärtää KPL:n ja EVL:n ajallisen kohdistamisen ja vähennyskelpoisuuden erot.
Tässä verkkokoulutuksessa käsitellään myyntisaamisten ja muiden saamisten sekä arvopapereiden arvonalentumisia ja menetyksiä niin kirjanpitolain kuin verosäännöstenkin näkökulmasta.
Koulutuksen lopuksi tarkastellaan myös menetysten ja arvonalentumisien vaikutusta nettovarallisuuteen, jolla on merkitystä erityisesti henkilöosakkaan osinkoverotuksessa. Koulutuksessa jokaisen asiakokokonaisuuden lopuksi pohditaan opittuja asioita esimerkkien kautta.
Kenelle?
Koulutus sopii KLT-kirjanpitäjille ja muille taloushallinnon asiantuntijoille.
KTM Pirkko Hautamäki toimii johtavana asiantuntijana Talenomilla. Hänen vastuualueenaan on taloushallinnon asiantuntijoiden osaamisen kehittäminen ja substanssituki sekä verotus- että kirjanpitokysymyksissä.