Uutiset ja tiedotteet

KILA: Kirjanpitoon tehtyjen muutosten oikaisemisesta

Kila on julkaissut 7. lokakuuta 2025 uuden lausuntonsa Kirjanpitoon tehtyjen muutosten oikaisemisesta (2122/2025).

Hakija pyytää Kirjanpitolautakunnalta ohjeistusta aiempiin tilikausiin kohdistuvien virheiden oikaisemisesta. Virheiden taustalla on yhtiön tasaosuuksin omistavien kahden osakkaan väliset keskinäiset riidat, joiden johdosto yhtiön hallinto on ollut lamaantuneena vuodesta 2019. Tilinpäätöksiä ei ole useaan vuoteen laadittu asianmukaisesti, tilintarkastettu eikä vahvistettu osakeyhtiölain mukaisesti. Yhtiö on kuitenkin rekisteröinyt puutteelliset tilinpäätökset.

Kirjanpitoja on korjailtu rekisteröinnin jälkeen sillä seurauksella, että kirjanpito ei enää täsmää aiemmin rekisteröityjen tilinpäätösten tai annettujen veroilmoitusten kanssa. Hakija kysyy, tuleeko tässä tilanteessa korjaukset tehdä niille tilikausille, joille muutoksia on tehty vai Kilan aiemman lausunnon 1750/2005 mukaisesti omaa pääomaa oikaisemalla? Lausunnossaan Kila viittaa KPL 2:7.2:iin, joka kieltää kirjanpitomerkintöjen ja tositteiden sekä muun kirjanpitoaineiston sisällön muuttamisen ja poistamisen tilinpäätöksen valmistuttua. Sama säännös tulee noudatettavaksi myös sen jälkeen, kun tositetta tai muuta kirjanpitoaineistoa on käytetty viranomaisraportoinnin, kuten veroilmoituksen, perustana.

Selvyyden vuoksi Kila kuitenkin toteaa esimerkiksi tilintarkastuksessa havaitun virheen olevan syy korjata jo laadittua tilinpäätöstä, vaikka sen perusteella olisikin ehditty antaa viranomaisilmoitus ennen tilintarkastuksen valmistumista. Tällöin pitää kuitenkin varmistua, että kirjausketjusta on todettavissa yhteys sekä alkuperäisiin että korjattuihin ilmoituksiin.

Vaikka yhtiön tilinpäätöksiä viime vuosilta ei ole laadittu tai vahvistettu asianmukaisesti, niiden pohjalta on kuitenkin tehty viranomaisilmoituksia ja tilinpäätökset on julkaistu. Tilinpäätöksiin jo kertaalleen kohdistunut tilikausikohtainen korjaaminen ei ole ollut hyvän kirjanpitotavan mukaista.  Aiempien tilikausien virheet tulee oikaista Kila 1750/2005 mukaisesti omaa pääomaa, käytännössä edellisten ilikausien voitto/tappiotiliä, oikaisemalla. Liitetietona on esitettävä aikaisempiin tilikausiin kohdistuvat tuotot ja kulut sekä virheiden korjaukset, jos ne eivät ole merkitykseltään vähäisiä.

Lausunto 2122/2025 löytyy kokonaisuudessaan KILA:n sivuilta.