PHT-​tentti 2025

Tent­tioh­jeet

Tälle si­vul­le on koot­tu tie­toa ten­tin val­von­nas­ta sekä ten­tin ai­ka­na sal­li­tuis­ta ja kiel­le­tyis­tä asiois­ta. Li­säk­si si­vul­ta löy­tyy tie­toa ten­tin ai­ka­na käy­tös­sä ole­vis­ta ma­te­ri­aa­leis­ta.

Ten­tin val­von­ta sekä sal­li­tut ja kiel­le­tyt asiat

Tent­ti jär­jes­te­tään Ins­pe­ra Exam Por­tal -​tenttialustalla. Ennen tent­tiä tar­kas­te­taan hen­ki­löl­li­syys pas­sis­ta, ajo­kor­tis­ta tai hen­ki­lö­kor­tis­ta. Li­säk­si tent­tia­lus­ta tar­kas­taa au­to­maat­ti­ses­ti tie­to­ko­neen tek­ni­set omi­nai­suu­det sekä internet-​yhteyden laa­dun.

Ten­tin ai­ka­na osal­lis­tu­jia etä­val­vo­taan web-​kameran ja mik­ro­fo­nin kaut­ta. Etä­val­von­nal­la var­mis­tam­me, että ten­tis­sä ei käy­te­tä vilp­piä. Vää­rin­käy­tök­sis­tä voi saada kah­den vuo­den osal­lis­tu­mis­kiel­lon Tili-​instituuttisäätiön jär­jes­tä­miin tent­tei­hin.

Ten­tin ai­ka­na saa:

  1. syödä eväi­tä
  2. pois­tua ves­saan 
  3. ottaa tar­vit­ta­vat lääk­keet

Yllä ma­ni­tuis­ta ei tar­vit­se il­moit­taa val­vo­jal­le.

Ten­tin ai­ka­na ei saa:

  1. käyt­tää mat­ka­pu­he­lin­ta tai muita tek­ni­siä lait­tei­ta, kuten äly­kel­loa
  2. kes­kus­tel­la toi­sen hen­ki­lön kans­sa
  3. käyt­tää apuna pa­pe­ri­sia kir­jo­ja
  4. käyt­tää vas­taus­ten luon­nos­te­luun pa­pe­ria (muis­tiin­pa­not voi tehdä tent­tia­lus­tan kaut­ta)
  5. käyt­tää fyy­sis­tä las­kin­ta (tent­tia­lus­tal­la on las­kin)
  6. käyt­tää useam­paa kuin yhtä näyt­töä (etä­val­von­ta voi val­voa vain yhtä näyt­töä)

Li­sä­tie­to­ja tent­tia­lus­tas­ta ja sen käy­tös­tä löy­dät tääl­tä.

Ten­tin ai­ka­na käy­tös­sä ole­vat ai­neis­tot ja apu­vä­li­neet

Ten­tin ai­ka­na osal­lis­tu­jien käy­tös­sä ovat seu­raa­vat ai­neis­tot ja apu­vä­li­neet:

  • Las­kin
  • Tau­luk­ko­las­kin
  • Muuta teh­tä­vien kan­nal­ta oleel­lis­ta ma­te­ri­aa­lia

Käy­tös­sä ole­vat ai­neis­tot ja apu­vä­li­neet ovat se­lain­poh­jai­sia ja au­kea­vat uu­teen ik­ku­naan. Sal­li­tut ai­neis­tot ja apu­vä­li­neet on lin­ki­tet­ty tent­tia­lus­tal­le, eikä muuta ai­neis­toa saa käyt­tää. Osal­lis­tu­jat pää­se­vät tu­tus­tu­maan tu­ki­ma­te­ri­aa­lei­hin har­joi­tus­tes­tin yh­tey­des­sä.